Nemocnost dětí

Vážení rodiče,

jistě není třeba vás upozorňovat, že v poslední době se v mateřské škole značně navýšila nemocnost dětí. Samozřejmě, v tomto ročním období nejsou nemoci výjimkou, a to ani u dospělých. Může za to nestálé počasí s častými inverzemi, oslabená imunita, nedostatečné otužování…důvodů by se našlo jistě víc. Jedním z nich je i to, že se stávají případy, kdy do školky přijde dítě, které není zdravotně zcela v pořádku. Má rýmu, kašel, je unavené….Pokud nemá teplotu, není obvykle, podle rodičů, nutné, nechávat ho doma nebo jít k lékaři ( ačkoliv ve Školním řádu je psáno, že ” ..rodiče předávají dítě do školy zdravé…” ). Mnohdy se i stane, že dítě samo řekne, že mu maminka dala “prášek” nebo že v noci zvracelo…A tak se nemoc “vesele” šíří po kolektivu…Za pár dní nesmrká a nekýchá jedno nebo dvě děti, ale polovina třídy. Odolnější jedinci vydrží pár dní na medicíně, Paralenu a kapičkách, ostatní “odpadnou”. Zodpovědní rodiče navštíví s dítětem lékaře a nechají maroda doma v teple vyležet a vyléčit se. Po týdnu či dvou ho přivedou mezi ostatní, několik dětí na něj kýchne…a po třech dnech může vše začít od začátku, příznaky nemoci se objeví znovu, často s větší razancí!
Spoustě z vás se to, pochopitelně, nelíbí a ani my nejsme touto skutečností nadšené. Tím spíš, když se potom objeví “zaručené zprávy”, kolující po Zlonicích, že chodíme v zimě s dětmi na zahradu a necháváme je klouzat se na klouzačkách ( a proto že jsou tolik nemocné). To opravdu zamrzí, vždyť i nám jde přece o děti a jejich zdraví, rozhodně nejsme takto nezodpovědné! V těchto dnech chodíme s dětmi na vycházky a jen na chviličku, cca 10 minut před obědem, je necháme na školní zahradě volně se pohybovat, s přísným zákazem používat skluzavky a jiné nářadí. Pro děti totiž není jednoduché a ani přirozené, aby celý den jen seděly nebo pomalu chodily po třídě a potom, opět pomalu a navíc ve dvojicích, ještě 2 hodiny na procházce. Přirozeností dětí je volný pohyb, proto se jim ho snažíme dopřát aspoň na omezenou dobu. A věříme, že všem nám jde o stejnou věc – zdraví, bezpečnost a spokojenost těch nejmenších.
Přejeme všem dětem i dospělým příjemné prožití blížících se svátků a mnoho štěstí a zdraví v novém roce.

Dana Košťálová